bip

Reprezentantki Gimnazjum nr 1 oraz reprezentanci Gimnazjum nr 3 najlepsi w koszykówce

W ramach sportowej rywalizacji mysłowickich szkół, w ostatnim tygodniu przed zimowymi feriami, odbyły się finałowe turnieje gimnazjalistów w koszykówce – drugiej, po siatkówce – grze zespołowej. W tych decydujących zawodach - zarówno w zmaganiach dziewcząt, jak i chłopców – uczestniczyły cztery najlepsze zespoły, a drużynowych tytułów najlepszych w naszym mieście gimnazjów w koszykówce (wywalczonych w roku szkolnym 2008/2009) – bronili chłopcy z gimnazjum nr 4 oraz dziewczęta z gimnazjum nr 1.

W poniedziałek – 8 lutego 2010 r., w Hali Widowiskowo Sportowej MOSiR walczyli chłopcy, reprezentanci miejskich gimnazjów: nr 2, nr 3, nr 4 i nr 5. Odbyły się cztery mecze, a w każdym grano cztery kwarty – po 8 minut każda. W pierwszym półfinałowym spotkaniu, pomiędzy gimnazjalistami “trójki” i “czwórki”, górą byli ci pierwsi wygrywając 46 : 33. W drugim półfinale, pomiędzy G 2, a G 5, w obu zespołach znacznie zawodziła skuteczność, a ponieważ obie drużyny do tego bardziej skupiały się na obronie – mecz kończy się niskim wynikiem – 13 : 12 na korzyść gimnazjalistów “dwójki”. W trzecim spotkaniu, który decydował o zajęciu miejsc 3 – 4, koszykarze gimnazjum nr 4 z Brzezinki zwyciężyli 22 : 17 rywali z gimnazjum nr 5 z Wesołej. Wreszcie w najważniejszym meczu dnia, decydującym o miejscach 1 – 2 w tym finałowym turnieju , gimnazjaliści “trójki” z Brzęczkowic dość wyraźnie - bo 36 : 12, pokonali przeciwników z gimnazjum nr 2 z Centrum.

Dzień później, we wtorek 9 lutego, swój finałowy turniej rozegrały dziewczęta, reprezentujące gimnazja: nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4. W pierwszym półfinale gimnazjalistki “jedynki z Bończyka” pewnie i wysoko - 34 : 12, pokonały rówieśniczki z “piątki”. W drugim półfinale koszykarki “trójki” w jeszcze wyższym stosunku, bo 56 : 14, zwyciężyły rywalki z “dwójki”. W spotkaniu decydującym o miejscach 3 – 4, a w którym spotkały się drużyny, które przegrały swoje półfinały, gimnazjalistki “dwójki” w każdej kwarcie zdobywały o kilka punktów więcej niż uczennice “piątki”, dlatego wygrały ostatecznie 23 : 14. Czwarty mecz, to finał o miejsca 1 – 2, pomiędzy dwoma najlepszymi gimnazjalnymi drużynami żeńskimi: G 1 i G 3. W każdej z trzech kwart, o kilka punktów więcej rzucały obrończynie tytułu – koszykarki z “jedynki”. Wtedy na tablicy wyników widniał rezultat 25 : 18 na ich korzyść. Jednakże w ostatniej – czwartej kwarcie tego zaciętego i pasjonującego spotkania, koszykarki “trójki” z Brzęczkowic ostro wzięły się do pracy, do tego wydawało się, że mają ułatwione zadanie, gdyż za pięć przewinień musiała opuścić boisko najlepsza snajperka zespołu “jedynki” - Marta Szajer. Dwoiły się i troiły liderki “trójki” - Patrycja Kowalska i Wioletta Buszta, lecz rywalki nie ułatwiały im zadania, dobrze grając także w obronie, gdzie brylowała szczególnie Inez Pfeifer. Tą czwartą partię czterema punktami (10 : 6), co prawda wygrywają koszykarki “trójki”, lecz przy siedmiopunktowym prowadzeniu przeciwniczek po trzech kwartach, okazało się to za mało i ostatecznie trzema punktami – 31 : 28, całe finałowe spotkanie wygrywają obrończynie tytułu z roku ubiegłego – gimnazjalistki z “jedynki”.

W gronie czterdziestu koszykarzy i koszykarek, najlepszymi i najskuteczniejszymi zawodnikami okazali się: Patrycja Kowalska – reprezentantka gimnazjum nr 3, która rzuciła w dwóch meczach aż 42 punkty oraz Przemysław Lasoń z gimnazjum nr 3, który w dwóch spotkaniach rzucił przeciwnikom 36 punktów. Oboje otrzymali pamiątkowe puchary, medale i okolicznościowe dyplomy. Dyplomy i medale przeznaczone dla najlepszych w swoich szkolnych drużynach, odebrali także: Marta Szajer (G 1), Kinga Ejdys (G 2), Wioletta Buszta (G 3) oraz Monika Klein i Dominika Tasarek (obie z G 5), natomiast wśród chłopców: Piotr Kluska (G 2), Michał Włodarczyk (G 3), Tomasz Brzozowski (G 4) i Damian Kudyba (G 5).

Oto składy najlepszych w Mysłowicach zespołów gimnazjalnych w koszykówce:

• dziewczęta – reprezentantki gimnazjum nr 1: Marta Szajer - kapitan, Izabela Adamczyk, Wiktoria Dzielnik, Anna Kopciara, Klaudia Kotecka, Magdalena Masternak, Inez Pfeifer, Anna Rytel - Skorek, Kamila Toborek i Nicole Wójcik. Opiekun reprezentacji - mgr Maciej Grasela.
  • chłopcy - reprezentanci gimnazjum nr 3: Przemysław Lasoń – kapitan, Kamil Boroń, Paweł Czarnecki, Damian Klama, Tomasz Konieczny, Piotr Książek, Kamil Pisowłodzki, Damian Siegmund, Damian Stacha, Arkadiusz Szyszkowski, Michał Włodarczyk i Mikołaj Żelazny. Opiekun reprezentacji – mgr Sławomir Zawartka.

W dniach 11 marca (chłopcy) oraz 16 marca (dziewczęta), w Hali Sportowo Widowiskowej MOSiR przy ul. Ks. Norberta Bończyka, odbędą się finałowe turnieje w kolejnej – trzeciej już grze zespołowej – piłce ręcznej.