bip
O dyscyplinie

 

Judo
(z japońskiego ju - "miękkość, zwinność" + do - "droga, metoda") - japoński sport walki i sztuka walki, pozwalająca za pomocą chwytów i rzutów słabszemu fizycznie pokonać silniejszego przeciwnika bez użycia broni. Judo sportowe jest jedną z dyscyplin olimpijskich.

Twórcą judo był profesor dr Jigoro Kano, który na bazie ju-jitsu, z którego usunął elementy niebezpieczne i zagrażające zdrowiu i życiu, stworzył nową sztukę walki a nazwał ją Judo Kodokan. Pierwsza szkoła judo, która do dnia dziejszego znajduje się w Tokio (Japonia) nosi nazwę Kodokan. Ogólna Historia Kodokanu podaje jako datę powstania 5 czerwca 1882r.

Szerokie zastosowanie rzutów, dźwignie na średnie stawy (judo sportowe - tylko łokcie, w samoobronie także barki, kolana i szyje), trzymania i duszenia. Bardzo popularna metoda samoobrony.

Istnieje 6 kyuu dla początkujących uczniów. Uczeń na poziomie 6 kyuu ma biały pas, 5 kyuu - żółty, 4 kyuu - pomarańczowy itd. Następnie istnieje 10 dan - mistrzowskich stopni. Można je zdobywać dzięki zawodom i szkoleniu innych.

Trening przebiega następująco:
rozgrzewka,
Ukemi - ćwiczenie padów,
Kata - ćwiczenie technik,
Uchikomi - ćwiczenia odpowiednich ruchów ciała,
Randori - ćwiczenia wolne, najczęściej walka: na kolanach dla początkujących, dla zaawansowanych już na nogach.
Naukę judo rozpoczynamy od ukemi (padów) i kuzushi (wychyleń). Następnie ćwiczymy osaekomi (trzymania), shimewaza (duszenie) oraz kansetsuwaza (dźwignie). W samoobronie przyjęło się także stosować uderzenia (atemiwaza).

Instytut Judo Kodokan »