bip
Cross

165 uczestników na mecie 45. Cross-u Mysłowickiego.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - wraz z Urzędem Miasta Mysłowice oraz Śląskim Związkiem Lekkiej Atletyki – już od roku 1981 corocznie organizuje w Mysłowicach zimowe biegi przełajowe. W tym roku odbyły się one w naszym mieście już po raz 37, a ich liczba porządkowa – 45, wynika stąd, iż w latach 1973 – 1980, czyli ośmiokrotnie (pod nazwą „Cross Wieczoru”), odbywały się one w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Tak jak i w poprzednich trzech latach, także i w tym roku Cross odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice – Edwarda Lasoka.

 

Tegoroczne mysłowickie biegi przełajowe odbyły się w ostatnią sobotę lutego, a do zawodów zgłoszonych zostało wstępnie 202 osoby – w większości z klubów śląskich, lecz także z województwa opolskiego (SMS Gim 2 Nysa), jak również reprezentujący województwo łódzkie (LK Bełchatów), oraz dwa kluby ze stolicy małopolski: Cracovię oraz Wawel Kraków. Jednakże z różnych powodów (z których najczęstszą była niedyspozycja zdrowotna), do Mysłowic przyjechało prawie 50 osób mniej i ostatecznie w sumie we wszystkich protokołach sędziowskich na mecie odnotowano 165 uczestników. 

 

Tak jak i w poprzednich latach, także i obecny 45. Cross Mysłowicki, przeprowadzony został dla pięciu lekkoatletycznych kategorii wiekowych; począwszy od dzieci (roczniki 2004 i młodsze), poprzez młodzików (roczniki 2002-2003), juniorów młodszych (roczniki 2000-2001), juniorów (roczniki 1998 -1999), aż do seniorek i seniorów (roczniki 1997 i wszyscy starsi).

 

Ponieważ oddzielnie rywalizowały dziewczęta i oddzielnie chłopcy, odbyło się zatem łącznie dziesięć różnych biegów. Najmłodsi mieli do pokonania jedno okrążenie obiektów KS Lechii 06, tj. 1000 metrów, a im starsze kategorie, tym te dystanse były dłuższe (np. w najstarszej grupie wiekowej, czyli seniorów, kobiety miały do pokonania 4 000 m, a mężczyźni aż 6 000 metrów.

 

Biegacze i biegaczki, którzy uplasowali się w czołowych „szóstkach” tegorocznych crossowych zawodów, otrzymali dyplomy, pamiątkowe koszulki oraz bony towarowe na zakup sprzętu sportowego. Natomiast najlepsza trójka każdej kategorii, na podium uhonorowana została również okolicznościowymi, szklanymi trofeami, które wręczali: Wiceprezydent Miasta Mysłowice – Grzegorz Brzoska i Naczelnik Wydziału Edukacji UM – Aleksandra Żołna. Młodzi, mysłowiccy biegacze stawiali na podium trzykrotnie. Byli to: Milena Pyka (uczennica pierwszej klasy I LO im. Tadeusza Kościuszki), która w gronie 21 juniorek młodszych biegających na dystansie 2000 metrów, nie miała sobie równych i – podobnie jak rok temu – także i w tym roku sięgnęła po zwycięstwo. Natomiast na drugim stopniu podium stanęli: Karolina Kuchnia (biegła w licznie obsadzonej kategorii dziewcząt roczników 2004 i młodszych, gdzie rywalizowało aż 29 dziewcząt) i Szymon Morcinek, któryw tej samej grupie wiekowej także dał się wyprzedzić tylko jednemu rywalowi. Nieźle spisała się też młodziczka - Natalia Zakrzewska, która w gronie 37 dziewcząt tej kategorii (najliczniej obsadzony bieg), do mety przybiegła na dziewiątym miejscu.

  

Wyniki - 45 Cross Mysłowicki w biegach przełąjowych

 

W pierwszą sobotę nowego miesiąca – 4 marca br., dla biegaczek i biegaczy szansa na rewanże. Na tych samych trasach w Mysłowicach przy ulicy Promenada, Śląski Związek Lekkiej Atletyki wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym Chromik i współudziale MOSiR Mysłowice, organizują Mistrzostwa Śląska 2017 w biegach przełajowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Po raz drugi w tych mistrzostwach będą mogły brać dzieci młodsze, tj. roczników 2006 -2007 (zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, będą mieli do pokonania 600 metrów). Natomiast dziewczęta i chłopcy roczników 2004 - 2005 – tak jak i w obecnym „crossie” - będą biegać na dystansie 1000 metrów. Ponadto ze względu na fakt, iż w trzech grupach; młodzików, juniorów młodszych i juniorów, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy będą mieli do wyboru dwa dystanse (krótszy i dłuższy), odbędzie się nie dziesięć – jak w przypadku lutowych zawodów „crossowych”, lecz aż 18 oddzielnych biegów. Start pierwszego z nich (dziewcząt roczników 2006-2007), przewidziany jest na godzinę 10:30, a zakończenie zawodów planowane jest ok. godz. 15:00. Zawodniczki i zawodników śląskich klubów (i nie tylko, gdyż poza konkursem mogą brać udział również uczestnicy spoza naszego województwa) – organizatorzy serdecznie zapraszają. 

 

 

Mysłowicki Cross – w sobotę 25 lutego.

 

25 lutego br., tj w ostatnią sobotę obecnego miesiąca, w Mysłowicach na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR i Lechii 06 - przy ulicy Promenada, przeprowadzone zostaną tradycyjne, zimowe biegi przełajowe, od kilkunastu lat znane nie tyko na Śląsku, lecz w całym kraju, jako Mysłowicki Cross. Oto krótka geneza i historia tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas - w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet - Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980). Zresztą na honorowej liście zwycięzców głównych biegów crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów – biegaczy. W gronie seniorek tryumfowały między innymi: Bronisława Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda Panfil (w 1987 roku, a cztery lata później w Japoni została mistrzynią świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (w latach dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka. A w kategorii seniorów zwyciężali m. innymi tak znani biegacze - odnoszący sukcesy w biegach długich nie tylko w kraju, ale i za granicą - jak: Jerzy Kowol, Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard, Radosław Kłeczek, Łukasz Skoczyński.

 

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera - od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

 

I tak przez następnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe - zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) - odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada (wokół obiektów Lechii 06). Zatem co roku – nieprzerwanie od 37 lat, biegacze przełajowi zimą przyjeżdżają do Mysłowic. W tym roku – doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty piąty ! To jedna z niewielu imprez biegowych w kraju, mogąca poszczycić się swoją nieprzerwaną – ponad czterdziestoletnią historią. Również jak rok i dwa lata temu, patronat honorowy nad mysłowickim crossem objął prezydent naszego miasta – Edward Lasok.

 

W tegorocznych biegach przełajowych najmłodsi, tj. dziewczynki i chłopcy roczników 2004 i młodsi, biegać będą na najkrótszym dystansie, czyli 1000 metrów, a w kolejnych kategoriach wiekowych te odległości do pokonania będą zwiększane (najwięcej, bo 4000 metrów pokonywać będą juniorzy oraz seniorki, a seniorzy będą biegać aż sześć okrążeń, czyli 6000 metrów). Czołowe „szóstki” każdego biegu, będą wyróżnione dyplomami i otrzymają pamiątkowe koszulki crossu, a najlepsze „trójki” okolicznościowe trofea oraz bony podarunkowe. Przypomnę, iż w roku ubiegłym w naszych mysłowickich, zimowych biegach przełajowych, udział wzięło ok 250 biegaczek i biegaczy, a w gronie uhonorowanych znalazła się piątka mysłowiczan reprezentująca miejski, lekkoatletyczny klub - UKS Chromik. Byli to podopieczni trenerów Roberta Proksy, Łukasza Pękali i Józefa Szendery: Milena Pyka, która w biegu na dystansie 2000 metrów w kategorii juniorek młodszych zwyciężyła zdecydowanie; Mateusz Drąg, który w biegu juniorów na 4000 metrów zajął 3. miejsce; Norbert Hajduk, biegający w kategorii chłopców roczników 2003-2004 na 1000 metrów przybiegł do mety na 4. pozycji oraz Paweł Szreniawa, który również zajął 4. miejsce rywalizując w kategorii juniorów młodszych na dystansie 3000 metrów, a miejsce szóste w biegu na 2000 metrów w kategorii młodzików przypadło w udziale Maciejowi Krzemińskiemu.

 

Dla wielu biegaczy i ich trenerów, nasz mysłowicki, zimowy cross, jak co roku jest doskonałą formą przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się ponownie w Mysłowicach tydzień później - 4 marca br. oraz przed Mistrzostwami Międzywojewódzkimi (te z kolei będą miały miejsce w opolskim Korfantowie 18 marca 2017 r.).

 

Zasady dokonywania zgłoszeń, dystanse, kategorie wiekowe, warunki uczestnictwa, program minutowy startów i inne istotne informacje zawiera Regulamin 45. Crossu Mysłowickiego, zamieszczony na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl; w zakładce: Dokumenty (tam też zbiorcza karta zgłoszeń - obowiązujący druk PZLA dla klubów - do wypełnienia i wysłania przez zgłaszających). Zgłoszenia indywidualne seniorek i seniorów, przyjmowane będą również przez organizatorów w dniu zawodów - przed startem. Również opłaty startowe (zbiorcze od klubów, jak i uiszczane indywidualnie) - przyjmowane będą w biurze w dniu zawodów.

 

Regulamin:

Cross Mysłowicki - regulamin

 

Karta zgłoszeniowa do biegu:

Karta zgłoszeniowa do biegu (pdf)

 


 

Wyniki - 44 Cross Mysłowicki w biegach przełąjowych

 

240 uczestników na mecie 44. Cross-u Mysłowickiego

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - wraz z Urzędem Miasta Mysłowice oraz Śląskim Związkiem Lekkiej Atletyki – już od roku 1981 corocznie organizuje w Mysłowicach zimowe biegi przełajowe. W tym roku odbyły się one w naszym mieście już po raz 36, a ich liczba porządkowa – 44, wynika stąd, iż w latach 1973 – 1980, czyli ośmiokrotnie (pod nazwą „Cross Wieczoru”), odbyły się w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Tak jak i w poprzednich dwóch latach, także i w tym roku Cross odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice – Edwarda Lasoka.

 

Do tegorocznych zawodów zgłoszono wstępnie 297 osób – w większości z klubów śląskich, lecz również z województwa opolskiego (Nysa, Głuchołazy) jak również reprezentujących lekkoatletyczny klub z Bełchatowa, oraz Cracovię Kraków. Odbyły się one 28 lutego - wyjątkowo w niedzielę, a nie jak poprzednimi laty – w soboty (powodem pobyty młodzieży w ostatnim tygodniu ferii zimowych na klubowych obozach sportowych, które w kończyły się dopiero w sobotę – 27 lutego). Ostatecznie do Mysłowic przyjechało o ok. 50 osób mniej, a ponieważ kilkoro nie wytrzymało trudów biegu i z różnych powodów nie ukończyło zawodów, ostatecznie w sumie we wszystkich protokołach sędziowskich na mecie odnotowano 240 uczestników.

 

Tak jak i w poprzednich latach, także i obecny 44. Cross Mysłowicki, przeprowadzony został dla pięciu lekkoatletycznych kategorii wiekowych; począwszy od dzieci (roczniki 2003 i młodsze), poprzez młodzików (roczniki 2001-2002), juniorów młodszych (roczniki 1999-2000), juniorów (roczniki 1997-1998), aż do seniorek i seniorów (roczniki 1996 i starsi).

 

Ponieważ oddzielnie rywalizowały dziewczęta i oddzielnie chłopcy, odbyło się zatem łącznie dziesięć różnych biegów. Najmłodsi mieli do pokonania jedno okrążenie obiektów KS Lechii 06, tj. 1000 metrów, a im starsze kategorie, tym te dystanse były dłuższe (np. w najstarszej grupie wiekowej, czyli seniorów, kobiety miały do pokonania 4 000 m, a mężczyźni aż 6 000 metrów.

 

Biegacze i biegaczki, którzy uplasowali się w czołowych „szóstkach” tegorocznych crossowych zawodów, otrzymali dyplomy, pamiątkowe koszulki oraz bony towarowe na zakup sprzętu sportowego. Natomiast najlepsza trójka każdej kategorii, na podium uhonorowana została również okolicznościowymi, szklanymi trofeami. Wyróżnienia wręczali: Wiceprezydent Miasta Mysłowice – Grzegorz Brzoska, Prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki – Jacek Markowski, Dyrektor MOSiR – Bartłomiej Gruchlik, Naczelnik Wydziału Edukacji UM – Aleksandra Żołna oraz Kierownik Zespołu Kultury i Sportu UM – Jolanta Tucharz-Sablik. W gronie wyróżnionych znalazło się pięcioro mysłowiczan: Milena Pyka (uczennica Gimnazjum nr 1), która w gronie 24 juniorek młodszych biegających na dystansie 2000 metrów, nie miała sobie równych i zwyciężyła w tej kategorii, Mateusz Drąg - przybiegł na 3. miejscu z grupy 17 juniorów, którzy mieli do pokonania aż 4000 metrów, NorbertHajduk (biegał na dystansie 1000 metrów w gronie 23 chłopców roczników 2003 i młodszych) oraz Paweł Szreniawa (rywalizował z 30 juniorami młodszymi na 3000 metrów) – obaj ukończyli swoje biegi na czwartym miejscu oraz Maciej Krzemiński, który był szósty w biegu młodzików na 2000 metrów. Ponadto w niedzielne południe dobrze spisali się również inni podopieczni trenerów: Roberta Proksy, Łukasza Pękali i Józefa Szendery z UKS Chromik Mysłowice, którzy ukończyli zawody w pierwszej lub na początku drugiej dziesiątki, tj. Seweryn HajdukMateusz DomagałaPatryk BożekNatalia ZakrzewskaKarolina KuchniaMaja Klimczak.

 

W drugą sobotę nowego miesiąca – 12 marca br., w Mysłowicach dla biegaczek i biegaczy szansa na rewanże. Na tych samych trasach przy ul. Promenada odbędą się Mistrzostwa Śląska 2016 w biegach przełajowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy w tych mistrzostwach wystartować będą mogły dzieci młodsze, tj. roczników 2005-2006 (zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, będą mieli do pokonania 600 metrów). Natomiast dziewczęta i chłopcy roczników 2003-2004 – tak jak i w obecnym „crossie” - będą biegać na dystansie 1000 metrów. Ponadto ze względu na fakt, iż w trzech grupach; młodzików, juniorów młodszych i juniorów, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy będą mieli do wyboru dwa dystanse (krótszy i dłuższy), odbędzie się nie dziesięć – jak w przypadku lutowych, niedzielnych zawodów „crossowych”, lecz aż 18 oddzielnych biegów. Start pierwszego z nich (dziewcząt roczników 2005-2006), przewidziany jest na godzinę 10:30, a zakończenie zawodów planowane jest ok. godz. 15:00. Zawodniczki i zawodników śląskich klubów (i nie tylko, gdyż poza konkursem mogą brać udział również uczestnicy spoza naszego województwa) – serdecznie zapraszamy.

 

 

Mysłowicki Cross – w niedzielę 28 lutego.

 

W ostatnią niedzielę lutego br., na trasach biegowych wokół obiektów MOSiR i Lechii 06 - przy ulicy Promenada, przeprowadzone zostaną tradycyjne, zimowe biegi przełajowe, od kilkunastu lat znane nie tyko na Śląsku, lecz w całym kraju, jako Mysłowicki Cross. Oto krótka geneza i historia tych wieloletnich zawodów w biegach przełajowych dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas - w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet - Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980). Zresztą na honorowej liście zwycięzców głównych biegów crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów – biegaczy. W gronie seniorek tryumfowały między innymi: Bronisława Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda Panfil (w 1987 roku, a cztery lata później w Japoni została mistrzynią świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (w latach dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka. A w kategorii seniorów zwyciężali m. innymi tak znani - i odnoszący sukcesy w biegach długich nie tylko w kraju, ale i za granicą - biegacze jak: Jerzy Kowol, Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard, Radosław Kłeczek, Łukasz Skoczyński.

 

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy Crossem „Wieczoru”. W 1981 roku cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera - od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

 

I tak przez następnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie Kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe - zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) - odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ul. Promenada (wokół obiektów Lechii 06). Zatem co roku – nieprzerwanie od 36 lat, biegi przełajowe rozsławiają Mysłowice. W tym roku – doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty czwarty ! To jedna z niewielu imprez biegowych w kraju, mogąca poszczycić się swoją nieprzerwaną – ponad czterdziestoletnią historią. Również jak rok i dwa lata temu, patronat honorowy nad mysłowickim crossem objął prezydent naszego miasta – Edward Lasok.

 

W tegorocznych biegach przełajowych najmłodsi, tj. dziewczynki i chłopcy roczników 2003-2004, biegać będą na najkrótszym dystansie, czyli 1000 metrów, a w kolejnych kategoriach wiekowych te odległości do pokonania będą zwiększane (najwięcej, bo 4000 metrów pokonywać będą juniorzy oraz seniorki, a seniorzy będą biegać aż sześć okrążeń, czyli 6000 metrów). Czołowe „szóstki” każdego biegu, będą wyróżnione dyplomami i otrzymają pamiątkowe koszulki crossu oraz nagrody rzeczowe. Przypomnę, iż w roku ubiegłym w naszych mysłowickich, zimowych biegach przełajowych, udział wzięło prawie 300 biegaczek i biegaczy, a w gronie uhonorowanych znalazła się czwórka mysłowiczan reprezentująca nasz miejski, lekkoatletyczny UKS Chromik. Byli to: Natalia Zakrzewska - zajęła 5. miejsce w biegu dziewcząt roczników 2002 na 1000 metrów, a na tym samym dystansie i w tej samej kategorii wiekowej, Norbert Hajduk przybiegł do mety na 4. pozycji. W najliczniej obsadzonym biegu młodziczek (ukończyło go aż 56 dziewcząt) – Milena Pyka wywalczyła miejsce na podium, przybiegając na 2. miejscu, natomiast w najdłuższym biegu – seniorek na dystansie 4000 metrów, Katarzyna Rosikoń zajęła 4. miejsce.

 

Dla wielu biegaczy i ich trenerów, nasz mysłowicki, zimowy cross, jak co roku jest doskonałą formą przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się ponownie w Mysłowicach 12 marca br. (tym razem będzie to sobota) oraz przed Mistrzostwami Międzywojewódzkimi (te z kolei będą miały miejsce w Rudzie Śląskiej 2 kwietnia 2016 r.).

 

Zasady dokonywania zgłoszeń, dystanse, kategorie wiekowe, warunki uczestnictwa, program minutowy startów i inne istotne informacje zawiera Regulamin 44. Crossu Mysłowickiego, zamieszczony na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl; w zakładce: Dokumenty (tam też zbiorcza karta zgłoszeń - obowiązujący druk PZLA dla klubów - do wypełnienia i wysłania przez zgłaszających). Zgłoszenia indywidualne seniorek i seniorów, przyjmowane będą również przez organizatorów w dniu zawodów - przed startem.


 

246 uczestników przybiegło do mety 43. Cross-u Mysłowickiego

 

Przy aurze sprzyjającej bieganiu - bo bez opadów i temperaturze powietrza + 70 C – na trasach biegowych MOSiR przy ulicy Promenada, ponad 250 biegaczy rywalizowało w ostatnią sobotę lutego w tradycyjnych, corocznych, mysłowickich biegach przełajowych. Tak jak i w poprzednich latach, także i obecny 43. Cross Mysłowicki, przeprowadzony został dla wszystkich lekkoatletycznych kategorii wiekowych; począwszy od dzieci (roczniki 2002 i młodsze), poprzez młodzików (roczniki 200-2001), juniorów młodszych (roczniki 1998-1999), juniorów (roczniki 1996-1997), aż do seniorek i seniorów (roczniki 2005 i starsi).

 

Ponieważ oddzielnie rywalizowały dziewczęta i oddzielnie chłopcy, odbyło się zatem łącznie dziesięć różnych biegów. Najmłodsi mieli do pokonania jedno okrążenie obiektów KS Lechii 06, tj. 1000 metrów, a im starsze kategorie, tym te dystanse były dłuższe (np. w najstarszej grupie wiekowej, czyli seniorów, kobiety miały do pokonania 4 000 m, a mężczyźni aż 6 000 metrów. Ze względu to, iż zaledwie kilka dni wcześniej stopniały duże połacie śniegu zalegające na trasie biegowej, a ponadto w poprzednim tygodniu miały miejsce parodniowe, przelotne opady deszczu - podłoże było miejscami bardzo rozmiękłe, a szczególnie w tych kolejnych, dalszych i dużo dłuższych biegach, ta pętla trasy, na której ścigali się uczestnicy cross-u, stała się już bardzo grząska i błotnista – przez co była niezwykle trudna i wymagająca. Mimo to tylko kilkanaście osób nie wytrzymało takich warunków i zrezygnowało z kontynuowania biegu. Tym bardziej słowa uznania należą się wszystkim uczestnikom, którzy nie tylko z rywalami, lecz ambitnie do końca zmagali się z tym grząskim podłożem i ukończyli zawody. W protokołach sędziowskich odnotowano łącznie 246 biegaczek i biegaczy, którzy z powodzeniem zameldowali się na mecie.

 

Zwycięzcy każdego biegu nagrodzeni zostali pucharami, a pozostali czołowi zawodnicy naszych crossowych zawodów (najlepsze „szóstki” każdego z tych dziesięciu biegów) otrzymali dyplomy, pamiątkowe koszulki oraz bony towarowe na zakup sprzętu sportowego. Wyróżnienia wręczali: Wiceprezydent Miasta Mysłowice – pan Grzegorz Brzoska, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Mysłowice – pan Wiesław Tomanek, Dyrektor MOSiR – pan Bartłomiej Gruchlik oraz Kierownik Zespołu Kultury i Sportu UM – pani Jolanta Tucharz-Sablik. Ponadto pani Justyna Wojak - Prezes Mysłowickiego Klubu Olimpijczyka, dwójce najlepszych mysłowiczan w tych zawodach, wręczyła ufundowane praz tą organizacje okazałe puchary. Otrzymali je reprezentujący mysłowicki UKS Chromik: Milena Pyka (uczennica Gimnazjum nr 1), która zajęła drugie miejsce w biegu młodziczek na dystansie 1000 metrów) oraz Norbert Hajduk (uczeń Szkoły Podstawowej nr 15 w Wesołej) – na tym samym dystansie przybiegł do mety w swojej kategorii (chłopców rocz. 2002 i młodsi) na czwartym miejscu. Zaznaczyć tu jednak trzeba, iż cała trójka poprzedzających go rywali, to chłopcy starsi od niego o rok (Norbert był z całej szóstki najmłodszy, gdyż jest z rocznika 2003). Łącznie czworo zawodników UKS Chromik znalazło się w najlepszych szóstkach. Oprócz w/w dwójki byli to: Jędrzej Piotrowski (uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 w Brzezince), który w tej samej kategorii wiekowej, w której biegał Norbert, uplasował się na szóstej pozycji oraz Katarzyna Rosikoń, która w gronie silnych seniorek, rywalizujących na najdłuższym dystansie przeznaczonym dla biegaczek płci pięknej – bo 4000 metrów, zajęła bardzo dobre, czwarte miejsce.

 

W najbliższą sobotę – 7 marca br., w Mysłowicach dla biegaczek i biegaczy szansa na rewanże. Na tych samych trasach przy ul. Promenada odbędą się Mistrzostwa Śląska 2015 w biegach przełajowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Jednak ze względu na fakt, iż w trzech grupach; młodzików, juniorów młodszych i juniorów, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy będą mieli do wyboru dwa dystanse (krótszy i dłuższy), odbędzie się nie dziesięć – jak w przypadku zawodów obecnych, lutowych zawodów crossowych, lecz aż 16 oddzielnych biegów. Start pierwszego z nich (dziewcząt roczników 2002 i młodszych), przewidziany jest na godzinę 10:30, a zakończenie zawodów planowane jest ok. godz. 15:00. Zawodniczki i zawodników śląskich klubów (i nie tylko, gdyż poza konkursem mogą brać udział również uczestnicy spoza naszego województwa) – serdecznie zapraszamy. Szczegółowy program minutowy, przydzielone dystanse, zasady składania zgłoszeń i inne informacje, zawiera Regulamin Mistrzostw Śląska, zamieszczony na stronie internetowej Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki: www.slkzla.pzla.pl;

 

Szczegółowe wyniki 43 Crossu Mysłowickiego - kliknij tutaj

 


 

Cross w biegach przełajowych – po raz czterdziesty trzeci

 

Dzięki przychylności Urzędu Miasta Mysłowice orazwspółpracy ze Śląskim Związkiem Lekkiej Atletyki i UKS Chromik Mysłowice, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji koleiny raz będzie mógł przeprowadzić w naszym mieście, crossowe biegi przełajowe. Tegoroczna, 43 edycja, będzie miała miejsce w ostatnią sobotę miesiąca, tj. 28 lutego 2015 r. Przy tej okazji przypomnienie genezy i krótki rys historyczno-statystyczny Cross-u.

 

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas - w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet - Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980). Zresztą na honorowej liście zwycięzców głównych biegów crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów – biegaczy. W gronie seniorek tryumfowały najczęściej: Bronisława Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda Panfil - w 1987 roku (cztery lata później w Japoni została mistrzynią świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (pani I. Zatorska w latach dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka (ta ostatnia w ostatnich latach aż czterokrotnie). A w kategorii seniorów zwyciężali m. innymi znani nie tylko w kraju i odnoszący sukcesy w biegach długodystansowych biegacze, jak: Jerzy Kowol, Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard, Radosław Kłeczek czy Łukasz Skoczyński.

 

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy crossem „Wieczoru”. W 1981 roku – w związku ze złożoną sytuacją polityczną w kraju, cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera - od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

 

I tak przez kolejnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000), Cross rozgrywany był na terenie kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe – zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) – odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ulicy Promenada (wokół obiektów KS „Lechia-06”). Zatem co roku – nieprzerwanie od 35 lat – biegi przełajowe rozsławiają Mysłowice. W tym roku (doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa) – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty trzeci. To jedna z niewielu imprez biegowych w kraju, mogąca poszczycić się swoją nieprzerwaną – ponad czterdziestoletnią historią.

W tegorocznych biegach przełajowych najmłodsi, tj. dziewczynki i chłopcy roczników 2001 i młodsi, biegać będą na najkrótszym dystansie, czyli 1000 metrów, a w kolejnych kategoriach wiekowych te odległości do pokonania będą zwiększane (najwięcej, bo 4000 metrów pokonywać będą juniorzy oraz seniorki, a seniorzy będą biegać aż sześć okrążeń, czyli 6000 metrów). Dla wielu biegaczy i ich trenerów nasz mysłowicki, zimowy cross, jest doskonałą formą przygotowań i jednocześnie sprawdzianem przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się tydzień później - 7 marca 2015 r. także w Mysłowicach przy ul. Promenadaoraz przed młodzieżowymi Mistrzostwami Międzywojewódzkimi, planowanymi na 28 marca 2018 r. - (z kolei te zawody w tym roku organizuje Opolski Związek Lekkiej Atletyki w Korfantowie).

 

Warunki uczestnictwa oraz dystanse, kategorie wiekowe, program minutowy startów dziesięciu biegów crossowych, zasady składania i przyjmowania zgłoszeń do zawodów i inne informacje zawiera Regulamin 43. Cross-u Mysłowickiego, który zamieszczony jest na stronie internetowej MOSiR w Dziale: Dokumenty

 


 

42. Cross Mysłowicki – w słońcu, dodatniej temperaturze i z wysoką frekwencją.

 

W pierwszy dzień marca br., na trasach biegowych MOSiR przy ul. Promenada, po raz 42 w ogóle – w tym 34 rok z rzędu w Mysłowicach, odbył się coroczny Cross w biegach przełajowych. Patronat nad tegorocznymi zawodami sprawowali: Prezydent Miasta Mysłowice i Prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki, a oprócz dotacji Urzędu Miasta Mysłowice, pomoc finansową zaoferował PKO Bank Polski – sponsor mysłowickich zawodów biegowych młodzieży.

 

Od wielu niepamiętnych lat obecne zawody odbyły się na suchej trasie i przebiegały ponadto w bardzo sprzyjających warunkach pogodowych: przy dodatniej, ponad 10-cio stopniowej temperaturze i przy słonecznym niebie (w ubiegłym roku, podczas 41. Crossu Mysłowickiego, rozegranego 25 lutego 2013 r., uczestnicy musieli zmagać się nie tylko z rywalami, ale także z rozmiękłą, zaśnieżoną trasą i dodatkowo podczas padającego okresowo śniegu z deszczem). Tegoroczne, korzystne warunki bez wątpienia spowodowały również znaczne zwiększenie liczby uczestników, czego potwierdzeniem są protokoły sędziowskie, w których odnotowano na mecie (łącznie we wszystkich biegach) aż 342 osoby (w roku ubiegłym zawody ukończyło 215 biegaczy). Najliczniejsze grupy tworzyli jak zwykle biegacze i biegaczki młodszych kategorii; na przykład w kategorii mlodziczek (roczniki urodzenia 1999 – 2000), wystartowało aż 79 dziewcząt !

 

Na tegoroczne zawody składało się łącznie 10 biegów, a przeprowadzone były dla pięciu kategorii wiekowych: dzieci (roczniki urodzenia 2003, 2002 i 2001), młodzików (rocz. 1999-2000), juniorów młodszych (rocz. 1997-1998), juniorów (rocz. 1995-1996) i seniorów (rocz. 1994 i starsi) – oddzielnie dla dziewcząt (kobiet) i chłopców (mężczyzn).

 

Po zakończonych zawodach czołowe biegaczki i biegaczy nagradzali: I Zastępca Prezydenta Miasta Mysłowice – Grzegorz Brzoska i Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Bartłomiej Gruchlik. Dziesięć pamiątkowych statuetek – płaskorzeźb, przedstawiających zwycięskiego biegacza, przerywającego tryumfalnie jako taśmę na mecie, powędrowało do rąk zwycięzców każdego biegu 42. Crossu Mysłowickiego, a biegaczki i biegacze którzy znaleźli się w najlepszych „szóstkach” w poszczególnych kategoriach i biegach, otrzymali pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe koszulki oraz nagrody rzeczowe.

 

Ponadto Mysłowicki Klub Olimpijczyka, mający siedzibę w Zespole Szkół Sportowych, ufundował puchary dla mysłowiczan, którzy osiągną najwyższe miejsca w kategoriach młodzieżowych. Pani Justyna Wojak – Prezes MKO, jeden z tych pucharów wręczyła Justynie Żurek – uczennicy 6 klasy Szkoły Podstawowej nr 1, a drugi odebrał Mario Waleczko – uczeń II klasy Gimnazjum nr 1.

 

Szczegółowe wyniki 42 Crossu Mysłowickiego - kliknij tutaj

Galeria zdjęć - kliknij tutaj 


 

Cross w biegach przełajowych – po raz czterdziesty drugi

 

Otwarte – masowe biegi przełajowe, dzięki staraniom działaczy Ślaskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków i sprzymierzeńców biegania oraz redakcji nieistniejącej już katowickiej gazety codziennej – popołudniówki „Wieczór”, zrodziły się w 1973 roku. Wówczas - w tym pierwszym crossie, przeprowadzonym w Chorzowie – w głównych biegach zwyciężyli: wśród kobiet - Zofia Kołakowska, a wśród mężczyzn – nieodżałowanej pamięci Bronisław Malinowski – późniejszy wicemistrz olimpijski (Montreal 1976) i wicemistrz świata w biegu przełajowym (1979) oraz mistrz olimpijski (Moskwa – 1980). Zresztą na honorowej liście zwycięzców głównych biegów crossowych, widnieje wiele więcej nazwisk znakomitych lekkoatletów – biegaczy. W gronie seniorek tryumfowały najczęściej: Bronisława Ludwichowska, Czesława Mentlewicz, Grażyna Kowina, Lidia Camberg, Wanda Panfil - w 1987 roku (cztery lata później w Japoni została mistrzynią świata w biegu maratońskim), Irena Czuta, Izabela Zatorska (pani I. Zatorska w latach dziewięćdziesiątych aż pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium), Beata Szyjka, Aniela Nikiel czy Urszula Nęcka. A w kategorii seniorów zwyciężali m. innymi tak znani i odnoszący sukcesy w biegach długich nie tylko w kraju - biegacze, jak: Jerzy Kowol, Bogusław Mamiński, Bogusław Psujek, Mirosław Gołębiowski, Grzegosz Głogosz, Piotr Gładki, Rafał Wójcik, Artur Osman, Jakub Burghard, Radosław Kłeczek czy Łukasz Skoczyński.

 

Łącznie do roku 1980, na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, ośmiokrotnie przeprowadzone zostały masowe biegi przełajowe zwane wtedy crossem „Wieczoru”. W 1981 roku – w związku ze złożoną sytuacją polityczną w kraju, cross miał się już nie odbyć. Wtedy mysłowiccy trenerzy, działacze i sympatycy lekkiej atletyki (przede wszystkim Józef Szendera - od początku organizator i dyrektor crossu w naszym mieście oraz nieżyjący już Jan Miciński) – postanowili przenieść i kontynuować te biegi crossowe w Mysłowicach.

 

I tak przez kolejnych dwadzieścia lat (w okresie 1981 – 2000) , cross rozgrywany był na terenie kąpieliska „Słupna”, a od 2001 roku crossowe – zimowe biegi przełajowe (przeprowadzane każdego roku pod koniec lutego, lub na początku marca) – odbywają się na trasie biegowej MOSiR zlokalizowanej przy ulicy Promenada (wokół obiektów KS „Lechia-06”). Zatem co roku – nieprzerwanie od 34 lat – biegi przełajowe rozsławiają Mysłowice. W tym roku (doliczając te osiem pierwszych zawodów z Chorzowa) – Cross odbędzie się już po raz czterdziesty drugi. To jedna z niewielu imprez biegowych w kraju, mogąca poszczycić się swoją nieprzerwaną – ponad czterdziestoletnią historią.

 

Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z Urzędem Miasta Mysłowice orazŚląskim Związkiem Lekkiej Atletyki, „Cross” nadal będzie imprezą biegową znaną, popularną i cenioną przez biegaczy. W tym przekonaniu serdecznie zapraszamy dziewczęta i chłopców oraz dorosłych biegaczy, do udziału w tegorocznym crossie, który odbędzie się w pierwszą sobotę przyszłego miesiąca, tj. 1 marca 2014 r.

Tegoroczne biegi przełajowe we wszystkich kategoriach przeprowadzone będą w ramach przygotowań i sprawdzianów przed Mistrzostwami Śląska w biegach przełajowych, które odbędą się 15 marca 2014 r. w Rudzie Śląskiej oraz przed młodzieżowymi Mistrzostwami Międzywojewódzkimi, planowanymi na 22 marca 2014 r. - na te ostatnie zawody młodzież ponownie zapraszamy do Mysłowic.

 

Warunki uczestnictwa oraz dystanse, kategorie wiekowe, program minutowy startów dziesięciu biegów crossowych, zasady składania i przyjmowania zgłoszeń do zawodów i inne informacje zawiera Regulamin 42. Cross-u Mysłowickiego, który zamieszczony jest na stronie internetowej MOSiR w Dziale: Dokumenty.

 

41 Cross Mysłowicki - sprawozdanie

41 Cross Mysłowicki - wyniki