bip
Memoriał Jerzego Chromika

Wyniki XXV Memoriału Jerzego Chromika

 

XXV Memoriał Jerzego Chromika - 14 października 2017 roku

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji pragnie poinformować wszystkich sympatyków biegania, że już po raz dwudziesty piąty zorganizuje bieg uliczny, poświęcony pamięci wielkiego mysłowiczanina: lekkoatlety, sportowca - olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, jedenastokrotnego mistrza i 23-krotnego rekordzisty Polski w biegach średnio i długodystansowych – Jerzego Chromika. Patronat honorowy nad tegorocznym biegiem memoriałowym ponownie objął Prezydent Miasta Mysłowice - Edward Lasok.

 

Tak jak w poprzednich latach, także obecnie będzie to bieg uliczny, a przeprowadzony zostanie w Mysłowicach 14października 2017 rokuWszyscy uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania dystans 10 kilometrów. Start nastąpi o godz. 11:00 z parkingu przy Hali Sportowo Widowiskowej MOSiR (ul. Ks. Norberta Bończyka 32 z) – następnie trasa przebiega ulicami: Rudnickiego, Jastruna, Wielka Skotnica, 1000lecia PP, Jodłowa, Janowska, Partyzantów, Stadionowa. Nawrót następuje przy Centralnym Muzeum Pożarnictwa, powrót tymi samymi ulicami do hali MOSiR – meta w miejscu startu. 

 

W tym roku w ramach Memoriału po raz trzeci odbędą się biegi dzieci i młodzieży. Będą oni rywalizować tuż po starcie biegu głównego dorosłych, wokół Hali Widowiskowo Sportowej, w trzech kategoriach wiekowych; I kat. - roczniki 2007 – 2008 - dystans 400 metrów, II kat. - urodzeni w latach 2005-2006 – dystans 400 metrów oraz kat. III – roczniki 2002 – 2004 – dystans 800 metrów. Start dzieci kategorii I i II – o godz. 11:10, a kategorii III – o godz. 11:20 (oddzielne klasyfikacje prowadzone będą dla dziewcząt, jak i chłopców).

 

W ramach XXV Memoriału Jerzego Chromika Stowarzyszenie Truchtacz Mysłowice zorganizuje IX Klubowe Mistrzostwa Truchtacza.

 

Wszystkie zasadnicze, jak i szczegółowe informacje, dotyczące warunków uczestnictwa, terminów i sposobu zgłoszeń, wyróżnień itp., zawiera Regulamin XXV Memoriału Jerzego Chromika . 

Zapraszamy do udziału w tej corocznej, najważniejszej imprezie biegowej w Mysłowicach.

 

Regulamin:

Memoriał Jerzego Chromika - regulamin

 

Formularz zgłoszeniowy do biegu - kliknij tutaj

 

Druk zgody rodziców:

Druk zgody rodziców (pdf)

 

Upoważnienie do odbioru pakietu startowego:

Upoważnienie (pdf)


 

XXIV Memoriał Jerzego Chromika

 

290 uczestników XXIV Memoriał Jerzego Chromika.

15 października br. w Mysłowicach po raz dwudziesty czwarty odbył się Memoriał Jerzego Chromika. Po raz czwarty patronach honorowy nad tymi zawodami sprawował Prezydent Miasta Mysłowice – Edward Lasok oraz – po raz pierwszy – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu RP – Jan Widera.

 

Przez dwadzieścia kolejnych lat, tj. w okresie 1989 - 2008 w Mysłowicach, corocznie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizował i przeprowadzał 15 km bieg uliczny, poświęcony pamięci znakomitego i utytułowanego biegacza; w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku członka słynnego polskiego wunderteamu, olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, 23 - krotnego rekordzisty kraju w biegach średnio i długodystansowych, 11- krotnego mistrza Polski, mysłowiczanina - Jerzego Chromika.

 

W poprzednich dwudziestu trzech biegach memoriałowych w naszym mieście, uczestniczyło wiele znakomitych biegaczek i biegaczy. W generalnych klasyfikacjach kobiet zwyciężały w kolejnych memoriałach m. innymi: Lidia Camberg, Izabela Zatorska, Beata Szyjka - aż czterokrotnie, a dwukrotnie jako pierwsze na linię mety przybiegły: Marzena Helbik, Janina Malska, Agnieszka Gortel i Aniela Nikiel. W kategorii generalnej mężczyzn trzykrotnie zwyciężali także Jacek Nitka oraz Krzysztof Przybyła. Na honorowej liście zwyciężczyń figuruje również nazwisko mysłowiczanki – Katarzyny Rosikoń, która zwyciężyła w generalnej klasyfikacji kobiet w roku 2014 (Katarzyna zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku nie mogła uczestniczyć w Memoriale, gdyż latem 2015 roku wyjechała z kraju do USA, gdzie kontynuuje naukę oraz trenuje i reprezentuje macierzystą uczelnię na lekkoatletycznych zawodach w Ameryce).

 

W sobotnie, słoneczne i ciepłe przedpołudnie, na starcie głównego biegu ulicznego na dystansie 10 km, stanęło łącznie 228 uczestników (179 mężczyzn i 49 przedstawicielek płci pięknej). Godnym podkreślenia jest fakt, iż w całej grupie uczestników, aż 70 osób - to mieszkańcy Mysłowic (w ubiegłorocznym biegu głównym odnotowaliśmy 56 mieszkańców naszego miasta). Uczestników przywitał, życzył udanych zawodów, a następnie także dekorował medalami przebiegających linię mety oraz oczywiście na zakończenie zawodów wręczał dyplomy, puchary, upominki i wyróżnienia, patron tych zawodów - Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok.

 

Tuż po starcie biegaczy dorosłych, rozpoczęły się – wprowadzone w roku ubiegłym po raz pierwszy – memoriałowe biegi młodzieżowe. Najpierw na dystansie 400 metrów rywalizowały wspólnie dzieci kat. I (roczniki 2007-2006) i kat. II (roczniki 2005-2004), a następnie na starcie także ulicznego biegu na dystansie 800 metrów stanęły dziewczęta i chłopcy kat. III, tj. gimnazjalistki i gimnazjaliści (roczniki 2003, 2002 i 2001). Łącznie w tych biegach dzieci i młodzieży udział wzięło uczniów 62 szkół podstawowych i gimnazjalnych (41 dziewcząt oraz 21 chłopców).

 

Wszyscy rywalizujący w sobotnich zawodach (zarówno uczestnicy biegów dzieci i młodzieży, jak i dorośli startujący w biegu głównym), otrzymali pamiątkową koszulkę, na mecie okolicznościowy medal XXIV Memoriału Jerzego Chromika, a po biegu ciepłą herbatę i posiłek.

 

Trasa biegu głównego – tak jak i w roku ubiegłym – prowadziła od Hali Widowiskowo Sportowej ulicami dzielnic: Bończyk, Janów i Słupna, gdzie po obiegnięciu alejek spacerowych w Parku Słupna, nastąpił nawrót i tymi samymi ulicami tych trzech dzielnic, biegacze kontynuowali bieg powrotny do hali sportowej MOSiR. Po 31 minutach i 58 sekundach, jako pierwszy linię mety przebiegł dwudziestosiedmioletni mysłowiczanin - Łukasz Oślizło, reprezentujący klub AZS AWF Katowice, a niespełna dwadzieścia sekund za nim przybiegł i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął zwycięzca Memoriału z roku 2014 i drugi w generalnej klasyfikacji mężczyzn w roku ubiegłym – Łukasz Grajcar z CKS Budowlani Częstochowa. Jako trzeci (po dwunastu sekundach za poprzedzającym go Łukaszem Grajcarem), na mecie zameldował się Piotr Magiera z Myszkowa.

 

Po 38 minutach i 7 sekundach, jako dwudziesta siódma w kolejności, na mecie zameldowała się pierwsza kobieta - Patrycja Włodarczyk z Jaworzna, która powtórzyła sukces z roku ubiegłego i także w tegorocznym biegu okazała się najlepszą w generalnej klasyfikacji kobiet. Po upływie kolejnych dwóch minut i piętnastu sekund - jako druga z kobiet - linię mety przebiegła Justyna Adamus-Kowalska (AZS Uniwersytet Śląski), a tuż za nią bieg ukończyła trzecia z czołówki kobiet – Barbara Sobczyk (KB Sobótka Wrocław).

 

Po zakończonych zawodach, okolicznościowe dyplomy, puchary i nagrody wymienionym wyżej najlepszym „trójkom” w klasyfikacjach generalnych, wręczali: Prezydent Miasta Mysłowice – Edward Lasok, Dyrektor MOSiR – Bartłomiej Gruchlik oraz Dyrektor PKO Bank Polski o/Mysłowice – pani Marzanna Trzepietowska. PKO Bank Polski już czwarty rok z rzędu wspomaga MOSiR w organizacji różnorakich zawodów sportowych i rekreacyjnych, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży szkolnej naszego miasta. W czasie tegorocznego biegu memoriałowego, Fundacja PKO Banku Polskiego zorganizowała i promowała charytatywną akcję biegową w celu udzielenia znacznego wsparcia finansowego na leczenie Michałka – podopiecznego mysłowickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie im. Ojca Pio, w którą to akcję z dużym zrozumieniem i ochotą włączyło się bardzo wielu uczestników, gdyż obok numerów startowych na koszulkach przypinali i od startu do mety, kontynuowali zawody z kartkami „Biegnę dla Michałka”. Godnym pochwały jest także fakt, iż sam PKO Bank Polski do zawodów wystawił swoją sztafetę, biegnącą w tym szlachetnym celu.

 

Ceremonia nagradzania czołowych uczestników, rozpoczęła się od wręczenia dyplomów, pucharów i nagród rzeczowych dla dziewcząt i chłopców biegów młodzieżowych. Następnie dekorowani byli najlepsi w biegu głównym na dystansie 10 km. Oprócz wyróżnień za czołowe miejsca w klasyfikacjach generalnych, odbyły się też dekoracje najlepszych „trójek” w kategoriach wiekowych (czterech – żeńskich i aż siedmiu – męskich). Wszyscy oni, oprócz trofeów sportowych, odebrali również karty podarunkowe - jako dodatkowe nagrody – za które wyróżnieni biegacze będą mogli nabyć sprzęt sportowy. Ponadto pani Ewa Bień – Prezes Mysłowickiego Klubu Olimpijczyka, Łukaszowi Oślizło oraz Barbarze Gos, wręczyła pamiątkowe puchary i upominki, jako najlepszym mysłowiczanom tegorocznego memoriału. Wyróżnienie otrzymał także siedemdziesięciosiedmio letni Edward Kurek z Katowic – najstarszy uczestnik tegorocznych zawodów. Natomiast specjalne wyróżnienie Prezydenta Mysłowic oraz Prezesa UKS Chromik Mysłowice, odebrała - kończąca swoją bogatą w sukcesy i medale mistrzostw kraju 15-letnią karierę - Tina Matusińska (przez pierwsze osiem lat biegająca pod panieńskim nazwiskiem – Polak). Po Jerzym Chromiku to właśnie ona jest najbardziej utytułowaną lekkoatletką naszego miasta. Mysłowiczanka, specjalizująca się w biegu sprinterskim na dystansie 400 metrów przez płotki jest brązową medalistką mistrzostw Polski seniorek z 2015 i 2016 roku, i dzierży już od dziesięciu lat nie pobity do tej pory rekord Polski juniorek na tym dystansie, a który ustanowiła w 2006 roku w Mistrzostwach Polski Juniorów w Słupsku. Dwa dni temu po raz pierwszy pobiegła tak długi, 10 km dystans i to w czasie 42 min. i 31 sekund. Okazało się, iż w swojej kategorii kobiet (20-29 lat) był to najlepszy rezultat. Zatem – mimo deklaracji Tiny o zawieszeniu sportowego obuwia – może nie będzie to ostatni jej występ ? W każdym razie Tinie i jej jedynemu – od początku do końca kariery trenerowi - Aleksandrowi Matusińskiemu - gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie Mysłowic na wielu wielu stadionach kraju i świata. 

 

Podczas naszego Memoriału, swoje tegoroczne, wewnętrzne mistrzostwa, przeprowadził także – znany nie tylko w naszym mieście i na śląsku, działający już od ponad ośmiu lat klub biegacza - Truchtacz Mysłowice. W kategorii kobiet tą mistrzynią na rok 2016 została Dorota Wyleciał, a wicemistrzynią – Claire Harrisn, natomiast podium męskie wygląda następująco: 1 miejsce – Marek Maciejewski, 2 miejsce – Werner Legomiński; 3 miejsce – Piotr Rogowicz. 

 

Szczegółowe wyniki XXIV Memoriału Jerzego Chromika:

 

Galeria zdjęć

 

 

Regulamin:

Memoriał Jerzego Chromika - regulamin

 

Formularz zgłoszeniowy do biegu - kliknij tutaj

Program minutowy biegu - kliknij tutaj

 

Druk zgody rodziców (dla młodzieży mającej ukończone 16 lat a nie ukończone 18):

Druk zgody rodziców (pdf)

 

Upoważnienie do odbioru pakietu startowego:

Upoważnienie (pdf)

 


 

XXIII Memoriał Jerzego Chromika

 

Po raz trzeci na nowej – dziesięciokilometrowej trasie, a po raz dwudziesty trzeci w ogóle, 17 października br., odbył się Memoriał Jerzego Chromika. Po raz trzeci również patronat honorowy nad tymi zawodami sprawował Prezydent Miasta Mysłowice – Edward Lasok.

 

Przez dwadzieścia kolejnych lat, tj. w okresie 1989 - 2008 w Mysłowicach, corocznie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizował i przeprowadzał 15 km bieg uliczny, poświęcony pamięci znakomitego i utytułowanego biegacza; w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku członka słynnego polskiego wunderteamu, olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, 23 - krotnego rekordzisty kraju w biegach średnio i długodystansowych, 11- krotnego mistrza Polski, mysłowiczanina - Jerzego Chromika.

 

W poprzednich dwudziestu dwóch biegach memoriałowych w naszym mieście, uczestniczyło wiele znakomitych biegaczek i biegaczy. W generalnych klasyfikacjach kobiet zwyciężały w kolejnych memoriałach m. in.i: Lidia Camberg, Izabela Zatorska, Beata Szyjka - aż czterokrotnie, a dwukrotnie jako pierwsze na linię mety przybiegły: Marzena Helbik, Janina Malska, Agnieszka Gortel i Aniela Nikiel. W kategorii generalnej mężczyzn trzykrotnie zwyciężali także Jacek Nitka oraz Krzysztof Przybyła. Na honorowej liście zwyciężczyń figuruje również nazwisko mysłowiczanki – Katarzyny Rosikoń, która zwyciężyła w generalnej klasyfikacji kobiet w roku ubiegłym (Kasia w tym roku nie mogła uczestniczyć w Memoriale i bronić tytułu najlepszej biegaczki w gronie pań, gdyż wyjechała z kraju i od dwóch miesięcy w USA kontynuuje naukę oraz trenuje i reprezentuje macierzystą uczelnię na lekkoatletycznych zawodach w Ameryce).

 

W sobotnie, słoneczne przedpołudnie, na starcie głównego biegu ulicznego na dystansie 10 km, stanęło łącznie 243 uczestników (200 mężczyzn i 43 przedstawicielki płci pięknej). Godnym podkreślenia jest fakt, iż w całej grupie uczestników, aż 56 osób - to mieszkańcy Mysłowic (w ubiegłorocznym biegu głównym odnotowaliśmy 46 mieszkańców naszego miasta). Uczestników przywitał i życzył udanych zawodów Wiceprezydent Miasta Mysłowice – Grzegorz Brzoska, który punktualnie o godzinie 11:00 dał sygnał do rozpoczęcia biegu.

 

Tuż po starcie biegaczy dorosłych, rozpoczęły się – wprowadzone w tym roku po raz pierwszy – memoriałowe biegi młodzieżowe. Najpierw rywalizowały dzieci klas III i IV (roczniki 2007, 2006 i 2005), następnie na starcie stanęły dziewczęta i chłopcy klas V i VI (wszyscy uczniowie i uczennice szkół podstawowych biegali dystans 400 metrów), a ostatnim biegiem młodzieżowym był wyścig gimnazjalistek i gimnazjalistów na dystansie 800 metrów (dwa okrążenia wokół Hali MOSiR). Łącznie w tych trzech biegach udział wzięło 93 dziewcząt i chłopców szkół podstawowych i gimnazjalnych, a godnym pochwały i podziękowania (rodzicom i nauczycielom wychowania fizycznego mysłowickich placówek), jest fakt, iż ponad 80 % tej liczby stanowili uczniowie i uczennice naszego miasta.

Wszyscy rywalizujący w sobotnich zawodach (zarówno uczestnicy biegów dzieci i młodzieży, jak i dorośli startujący w biegu głównym), otrzymali pamiątkową koszulkę, na mecie okolicznościowy medal XXIII Memoriału Jerzego Chromika, a po biegu ciepłą herbatę i posiłek.

 

Trasa biegu głównego – tak jak i w roku ubiegłym – prowadziła od Hali Widowiskowo - Sportowej ulicami dzielnic: Bończyk, Janów i Słupna, gdzie po obiegnięciu alejek spacerowych w Parku Słupna, nastąpił nawrót i tymi samymi ulicami trzech dzielnic, biegacze kontynuowali bieg powrotny do hali sportowej MOSiR. Po 31 minutach i 54 sekundach, jako pierwszy linię mety przebiegł dwudziestopięcioletni Dawid Klaybor z Sierosławia, reprezentujący klub MKS Chojniczanka, a niespełna pięć sekund za nim przybiegł i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął ubiegłoroczny zwycięzca – Łukasz Grajcar z CKS Budowlani Częstochowa. Jako trzeci (po siedmiu sekundach za poprzedzającym go Łukaszem Grajcarem), na mecie zameldował się Viktor Nagirnjak, biegający dla klubu Ahilles Leszno.

 

Po 37 minutach i 37 sekundach, jako dwudziesta ósma w kolejności, na mecie zameldowała się Patrycja Włodarczyk (JTKLA Jawor), lecz okazała się najlepszą w generalnej klasyfikacji kobiet. Niespełna dwie minuty za nią - jako druga z kobiet - linię mety przebiegła Natalia Nagirnjak (Ahilles Leszno), a 26 sekund później zameldowała się trzecia z czołówki kobiet – Beata Jarzębowicz (Zadyszka/Niewymiękczacze Oświęcim).

 

Tuż po zakończonych zawodach, okolicznościowe dyplomy i puchary wymienionym wyżej najlepszym „trójkom” w klasyfikacjach generalnych, wręczali: Prezydent Miasta Mysłowice – Edward Lasok, Naczelnik Wydziału Edukacji UM Mysłowice – pani Aleksandra Żołna oraz Dyrektor PKO Bank Polski o/Mysłowice – pani Marzanna Trzepietowska. PKO Bank Polski już trzeci rok z rzędu wspomaga MOSiR w organizacji różnorakich zawodów sportowych i rekreacyjnych, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży szkolnej naszego miasta. W czasie tegorocznego biegu memoriałowego, fundacja PKO Banku Polskiego zorganizowała i promowała charytatywną akcję biegową w celu udzielenia znacznego wsparcia finansowego na kosztowną i specjalistyczną operację serca dla Zuzi - podopiecznej Fundacji Cor Infantis, w którą z dużym zrozumieniem i ochotą włączyło się bardzo wielu uczestników, gdyż obok numerów startowych na koszulkach przypinali i od startu do mety, kontynuowali zawody z kartkami „Biegnę dla Zuzi”. Godnym pochwały jest także fakt, iż sam PKO Bank Polski do zawodów wystawił swoją sztafetę, biegnącą w tym szlachetnym celu.

 

Ceremonia nagradzania czołowych uczestników, rozpoczęła się od wręczenia dyplomów, statuetek biegaczy i nagród rzeczowych dla dziewcząt i chłopców biegów młodzieżowych (troje dziewcząt i trójka chłopców - zwycięzcy swoich biegów, otrzymali również upominki od Mysłowickiego Klubu Olimpijczyka). Następnie dekorowani byli najlepsi w biegu głównym na dystansie 10 km. Oprócz wyróżnień za czołowe miejsca w klasyfikacjach generalnych, przedstawiciele władz naszego miasta dokonali dekoracji najlepszych „trójek” w kategoriach wiekowych (czterech – żeńskich i aż siedmiu – męskich). Wszyscy oni, oprócz trofeów sportowych, odebrali również karty podarunkowe - jako dodatkowe nagrody – za które wyróżnieni biegacze będa mogli nabyć sprzęt sportowy. Ponadto pani Ewa Bień – Prezes Mysłowickiego Klubu Olimpijczyka, Jackowi Sewerynowi (czternasty w klasyfikacji generalnej i drugi w swojej kategorii wiekowej M 3) oraz Ewie Nowak (siódma w generalnej klasyfikacji kobiet i druga w swojej kategorii wiekowej K 4), wręczyła pamiątkowe puchary jako najlepszym mysłowiczanom tegorocznego memoriału. Wyróżnienia otrzymali także: Eugeniusz Kot z Katowic - najstarszy uczestnik zawodów (Pan Eugeniusz za kilka dni ukończy 80 lat !) oraz biegacz niepełnosprawny - pan Marek Ciszyński (START Katowice).

 

Szczeógłowe wyniki XXIII Memoriału Jerzego CHromika - kliknij tutaj

 

Czołowe „trójki” XXIII Memoriału J. Chromika – Mysłowice, 17.10.2015r.

 

A/ Biegi dzieci i młodzieży

 

I/ Kategoria I - kl. III - IV szkół podstawowych (roczniki 2006 i 2005):

a/ d z i e w c z ę t a

1 miejsce – Alicja Jasińska (SP nr 14 Mysłowice)

2 miejsce – Wiktoria Skowron (SP nr 10 Mysłowice)

3 miejsce – Zuzanna Palka (SP Ruda Śląska)

 

b/ c h ł o p c y

1 miejsce – Sebastian Jarzębiński (SP nr 10 Mysłowice)

2 miejsce – Krzysztof Dziudziak (SP nr 12 Mysłowice)

3 miejsce – Tymoteusz Kowalski (SP nr 12 Mysłowice)

 

II/ Kategoria II – kl. IV - V szkół podstawowych (roczniki 2004 i 2003):

a/ d z i e w c z ę t a

1 miejsce – Natalia Wach (SP Gliwice)

2 miejsce – Karolina Kuchnia (ZS-P nr 1 – SP 6 Mysłowice)

3 miejsce – Julia Przewieźlik (SP nr 3 Mysłowice)

 

b/ c h ł o p c y

1 miejsce – Norbert Hajduk (SP nr 15 Mysłowice)

2 miejsce – Andrzej Mierwiński (SP nr 15 Mysłowice)

3 miejsce – Seweryn Hajduk (SP nr 15 Mysłowice)

 

III/ Kategoria III – gimnazjaliści (roczniki 2002, 2001 i 2000):

a/ d z i e w c z ę t a

1 miejsce – Emilia Warchoł (Gimnazjum nr 4 Mysłowice)

2 miejsce – Julia Liberkowska (Gimnazjum nr 2 Katowice)

3 miejsce – Monika Zając (Gimnazjum nr 6 Mysłowice)

 

b/ c h ł o p c y

1 miejsce – Kamil Danowski (Gimnazjum w Knurowie)

2 miejsce – Radosław Suślik (Gimnazjum nr 1 Mysłowice)

3 miejsce – Paweł Książek (Gimnazjum w Bytomiu)

 

 

B/ Główny bieg XXIII Memoriału Jerzego Chromika

 

I/ Klasyfikacje generalne

a/ M ę ż c z y ź n i:

1 miejsce – Dawid Klaybor (MKS Chojniczanka/ Sierosław)

2 miejsce – Łukasz Grajcar (CKS Budowlani Czestochowa)

3 miejsce – Viktor Nagirnjak (Ahilles Leszno)

 

b/ K o b i e t y

1 miejsce – Patrycja Włodarczyk (JTKLA Jawor)

2 miejsce – Natalia Nagirnjak (Ahilles Leszno)

3 miejsce – Beata Jarzębowicz (Zadyszka/Niewymiękczacze Oświęcim)

 

II/ Kategorie wiekowe

a/ k o b i e t y

1 kategoria – 16-19 lat:

1 miejsce – Karolina Filec (Akademia Biegania Świerklany)

2 miejsce – Kinga Cichoń (Zadyszka Oświęcim)

3 miejsce – Weronika Grojec (UKS Chromik Mysłowice)

 

2 kategoria – 20-29 lat:

1 miejsce – Gabriela Rolka (Nowy Sącz)

2 miejsce – Aleksandra Chudoba (Złoty Pociąg Jaworzno)

3 miejsce – Agnieszka Mokry (Mysłowice)

 

3 kategoria – 30-39 lat:

1 miejsce – Beata Wrońska (Chorzów)

2 miejsce – Barbara Szelest (Mysłowice)

3 miejsce – Marta Jasińska (Mysłowice)

 

4 kategoria – 40 i więcej lat:

1 miejsce – Dorota Wyleciał (Truchtacz Mysłowice)

2 miejsce – Ewa Nowak (Mysłowice)

3 miejsce – Magdalena Wrońska (Chorzów)

 

b/ m ę ż c z y ź n i

1 kategoria – 16-19 lat:

1 miejsce – Paweł Wójcik (Brzeszcze - Zadyszka Oświęcim)

2 miejsce – Mateusz Drąg (Tychy)

3 miejsce – Ernest Gajos(Jaworzno)

 

2 kategoria – 20-29 lat:

Nagrodzeni w klasyfikacji generalnej:

1 miejsce – Dawid Klaybor (MKS Chojniczanka/ Sierosław)

2 miejsce – Łukasz Grajcar (CKS Budowlani Częstochowa)

3 miejsce – Viktor Nagirnjak (Ahilles Leszno)

 

Nagrodzeni w tej kategorii:

4 miejsce – Kacper Piech (Kraków)

5 miejsce – Paweł Nawrot (Bieg z Chrystusem – Świętochłowice)

6 miejsce – Wojciech Gajny (Ultra Beskid Sport – Bielsko Biała)

 

3 kategoria – 30-39 lat:

1 miejsce – Jakub Lysko (AZS AWF Katowice)

2 miejsce – Jacek Seweryn (Mysłowice)

3 miejsce – Rafał Błachut (Ustroń – Olza Cieszyn)

 

4 kategoria – 40-49 lat:

1 miejsce – Dariusz Starzyński (Sędziszów)

2 miejsce – Roman Czaja (Oświęcim – JW 1155 Kraków)

3 miejsce – Grzegorz Rduch (Świerklany)

 

5 kategoria – 50-59 lat:

1 miejsce – Zbigniew Błaszczyk (Częstochowa)

2 miejsce – Andrzej Strojny (Chełm Śląski)

3 miejsce – Marek Lubnau (Harpagan Sosnowiec)

 

6 kategoria – 60-69 lat:

1 miejsce – Edward Antolak (TKKF Saturn Czeladź)

2 miejsce – Karol Pośpiech (Forma Wodzisław Śląski)

3 miejsce – Leszek Mielcarek (Bytom – Festiwal Biegowy w Krynicy)

 

7 kategoria – 70 i więcej lat:

1 miejsce – Marek Pawlak (40-latek Tychy)

2 miejsce – Werner Legomiński (Truchtacz Mysłowice)

3 miejsce – Stanisław Roszkowski (40-latek Tychy)


 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji pragnie poinformować wszystkich sympatyków biegania, że już po raz dwudziesty trzeci zorganizuje bieg uliczny, poświęcony pamięci wielkiego mysłowiczanina: lekkoatlety, sportowca - olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, jedenastokrotnego mistrza i 23-krotnego rekordzisty Polski w biegach średnio i długodystansowych – Jerzego Chromika.

 

Tak jak w poprzednich latach, także obecnie będzie to bieg uliczny, a przeprowadzony zostanie w w Mysłowicach w trzecią sobotę miesiąca, tj. 17 października 2015 r. Podobnie jak w roku ubiegłym, wszyscy uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania dystans 10 kilometrów, a jego trasa przebiegać będzie tymi samymi ulicami - jak w roku ubiegłym: Start nastąpi o godz. 11:00 z parkingu przy Hali Sportowo Widowiskowej MOSiR - ul. Ks. Norberta Bończyka 32 z.

 

W tym roku w ramach Memoriału po raz pierwszy odbędą się biegi dzieci i młodzieży. Będą oni rywalizować tuż po starcie dorosłych w biegu głównym (tj, o godz. 11:05 i 11:15), wokół Hali Widowiskowo Sportowej w trzech kategoriach wiekowych: I kat. - uczniowie klas II – IV (roczniki 2006 – 2005) -dystans 400 metrów, II kat. - uczniowie kl. V – VI szkół podstawowych (roczniki 2004-2003) – dystans 400 metrów oraz kat. III – gimnazjaliści (roczniki 2000 – 2002) – dystans 800 metrów.

 

Patronat honorowy nad tegorocznym biegiem memoriałowym ponownie objął Prezydent Miasta Mysłowice - Edward Lasok.

 

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa, zasad, zapisów, terminów zgłoszeń itp., zawiera Regulamin XIII Memoriału Jerzego Chromika zamieszczony na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl w zakładce: Dokumenty.

 

Formularz zgłoszeniowy - kliknij tutaj

 

Nr rachunku:

ING Bank Śląski: 74 1050 1214 1000 0090 3048 5958


 

XXII Memoriał Jerzego Chromika

 

Wyniki XXII Memoriału Jerzego Chromika - klasyfikacja generalna - kliknij tutaj

Wyniki XXII Memoriału Jerzego Chromika - klasyfikacja wg kategorii - kliknij tutaj

XXII Memoriał Jerzego Chromika - Lista startowa

Galeria zdjęć - kliknij tutaj

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji pragnie poinformować wszystkich sympatyków biegania, że już po raz dwudziesty drugi zorganizuje bieg uliczny, poświęcony pamięci wielkiego mysłowiczanina: lekkoatlety, sportowca - olimpijczyka, rekordzisty świata i Europy, jedenastokrotnego mistrza i 23-krotnego rekordzisty Polski na długich dystansach – Jerzego Chromika.

 

Planowany pierwotnie termin tego Memoriału (18.10.14 r.), musiał ulec zmianie i bieg ten odbędzie się w Mysłowicach w czwartą sobotę miesiąca, tj. 25 października 2014 r., a za zmianę wszystkich zainteresowanych serdecznie przepraszamy. Podobnie jak w roku ubiegłym, wszyscy uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 10 kilometrów, a trasa biegu przebiegać będzie tymi samymi ulicami - jak w roku ubiegłym: Start nastąpi o godz. 11:00 z parkingu przy Hali Sportowo Widowiskowej MOSiR (ul. Ks. Norberta Bończyka 32 z) – trasa biegu.

 

Zgłoszenia do udziału w biegu (tylko indywidualne), przyjmowane będą do dnia 22 paździrnika br. włącznie (w przypadku wyczerpania liczby 250 uczestników, zgłoszenia mogą zostać zostaną zamknięte we wcześniejszym terminie).

 

Po wypełnieniu formularza zamieszczonego na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl w zakładce: Dokumenty, należy go wysłać listownie, faksem – nr 222 11 73 lub elektronicznie na adres: a.gandyk@mosir.myslowice.pl

  


 

UWAGA 

1/ Nie należy składać podpisu na tym formularzu; będzie on złożony w dniu zawodów osobiście przez uczestnika w biurze zawodów (czynne od godz. 8:30 do 10:45), podczas pobierania numeru startowego.

 

2/ Opłatę startową w wysokości 20,oo zł,- (w terminie do 22.10.14r.) należy przesyłać na konto:Bank PEKAO SA o/Mysłowice - nr konta:

Numer rachunku:
Bank PEKAO S.A.: 22 1240 4227 1111 0000 4848 6031 z dopiskiem: wpisowe Memoriał J.Chromika - 25.10.14r.

 

3/ Jeżeli do dnia 22.10.14r. nie zostanie zapełniona lista zgłoszeń licząca 250 uczestników, wtedy zgłoszenia będą przyjmowane - 25 października br. - lecz do momentu wyczerpania liczby 250 osób.

 

4/ UWAGA ! Dla zgłaszających się od dnia 23.10.2014r wpisowe wynosić będzie 30,oo zł,-/1 osoba.

 

Wszelkie pozostałe, szczegółowe informacje (warunki uczestnictwa, obowiązki uczestnika, kategorie wiekowe itp.), zawiera Regulamin XXII Memoriału Jerzego Chromika, zamieszczony na stronie internetowej MOSiR, w zakładce: Dokumenty. Tam też dostępny jest do pobrania druk zgody Rodziców dla uczestników mających ukończone 16 lat, a nie ukończone 18 lat (rodzice-opiekunowie przesyłają jedynie wypełniony formularz zgłoszeniowy, a zgodę pisemną na udział dziecka niepełnoletniego należy przedłożyć w dniu zawodów)

 
Numer rachunku:
Bank PEKAO S.A.: 22 1240 4227 1111 0000 4848 6031
 

Lista  Zwycięzców Memoriałów Jerzego Chromika - biegów ulicznych w Mysłowicach na dystansie 15 km w klasyfikacjach generalnych.

 

Wyniki XXI Memoriału Jerzego Chromika - kliknij tutaj
 

XXI Memoriał Jerzego Chromika

 
W latach 1989  - 2008 w Mysłowicach, corocznie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizował i przeprowadzał 15 km bieg uliczny, poświęcony pamięci znakomitego i utytułowanego biegacza; w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku członka słynnego polskiego wunderteamu, olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, 23 - krotnego mistrza polski w biegach średnio i długodystansowych, mysłowiczanina - Jerzego Chromika
 
W dotychczasowych dwudziestu biegach memoriałowych w naszym mieście uczestniczyło wiele znakomitych biegaczek i biegaczy. W generalnych klasyfikacjach kobiet zwyciężały w kolejnych memoriałach m. innymi: Lidia Camberg, Izabela Zatorska, Beata Szyjka - aż trzykrotnie, a dwukrotnie jako pierwsze na linię mety przybiegły: Marzena Helbik, Janina Malska, Gortel Agnieszka i Aniela Nikiel. W kategorii generalnej mężczyzn trzykrotnie zwyciężali także Jacek Nitka oraz Krzysztof Przybyła.
 
Poprzedni - ostatni, czyli XX Memoriał Jerzego Chromika, odbył się 11 października 2008 roku. Po czteroletniej przerwie, w której - z różnych względów, memoriałowe zawody nie mogły dojść do skutku -sympatyków biegania znów zapraszamy do udziału w XXI Memoriale Jerzego Chromika, który odbędzie się w Mysłowicach w trzecią sobotę października br., tj. 19.10.2013 r. Patronat Honorowy nad biegiem objął Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok. Tym razem po raz pierwszy będzie to bieg nie jak w poprzednich latach 15 km, lecz na dystansie 10 km. Zgłoszenia przyjmowane są pocztą e-mailową w terminie do 16.10.2013 r. Szczegółowy Regulamin oraz karta zgłoszeniowa do udziału w XXI Memoriale J. Chromika i druk zgody rodziców (dla młodzieży mającej ukończone 16 lat, a nie mającej jeszcze ukończonych lat 18) - zamieszczone są w dziale -  Dokumenty. 
 
Numer rachunku:
Bank PEKAO S.A.: 22 1240 4227 1111 0000 4848 6031
 

Lista  Zwycięzców Memoriałów Jerzego Chromika - biegów ulicznych w Mysłowicach na dystansie 15 km w klasyfikacjach generalnych.

 
Wyniki XXI Memoriału Jerzego Chromika - kliknij tutaj
 

 

 

JERZY CHROMIK

CZOŁOWY LEKKOATLETA WUNDERTEAMU

(Zarys sylwetki i kariery)Jerzy Chromik urodził się osiemdziesiąt trzy lata temu – dokładnie 15 czerwca 1931 roku, w Mysłowicach (dzielnica Kosztowy, w której to szkoła i ulica, przy której się ona mieści, obecnie noszą jego imię). Był chorowitym dzieckiem. Choć już w szkole przejawiał zapał do uprawiania sportu, jego warunki fizyczne nie pozwalały nawet na pełny, aktywny udział w zajęciach wychowania fizycznego. Licealne lata nauki w męskim gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, nie dały możliwości realizacji jego marzeń o sporcie. Te lata nauczyły go pokory i cierpliwości, ale także wytrwałości i niezłomności w dążeniu do wyznaczonego celu. Żył prosto, uczciwie, a ciepło rodzinnego domu dodawało mu sił.

Jakie były najważniejsze Jego biegi ? Bez wątpienia ten pierwszy, o którym zadecydował przypadek, a który stanowił przełom w jego życiu. W trakcie nauki w Technikum Górniczym w Zabrzu namówiono młodego Jurka do wzięcia udziału w biegach narodowych. Początkowo nie chciał nawet o tym słyszeć, ale po rozmowie z kolegami postanowił spróbować. Trochę biegał już wcześniej, ot tak – dla przyjemności. Jednak podczas tego pierwszego biegu zwrócił na niego uwagę trener Górnika Zabrze-Vorreiter. Chromik biegał lekko, sprężyście, bez wysiłku niemal; miał długi krok i ten właśnie styl biegania zadecydował, że otrzymał propozycję z zabrzańskiego klubu. Ta lekkość biegania nie przychodziła jednak łatwo. Mysłowiczanin musiał dużo nad sobą pracować, aby pokonać słabości. Solidne treningi, w czasie których pokonywał 200 km tygodniowo, biegając wielokrotnie z ciężarkami w dłoniach, prawidłowy tryb życia i upór zaczęły przynosić efekty. Wracałem do domu obolały, nie mogłem wejść po schodach. Początkowo nie widziałem w tej harówce żadnego sensu. Byłem jednak bardzo podatny na sugestie trenera ... - wspominał po latach Jerzy Chromik.

Kolejny ważny bieg w jego karierze miał miejsce podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1951 r. W przedbiegach miałem czwarty czas, ale źle rozłożyłem siły w finale i musiałem zejść z bieżni. Pierwszy i ostatni raz. Beczałem jak bóbr. Jednak wtedy właśnie dostrzegł mnie trener Jan Mulak – tak trafiłem do Wunderteamu. Mulak tak wypowiadał się o Jurku Chromiku: „Talent, o bardzo sprawnych stawach skokowych, stąd bardzo miękki i piękny krok Chromika”. Następny ważny - ale jakże inny od poprzedniego - bieg Jurka miał miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży w Warszawie w 1955 r. “Był to bieg jakiego nie oglądały bieżnie świata” - pisały gazety. Ponad 50 tysięcy widzów było świadkami spektaklu, jaki rozegrał się na dystansie 5000 m, a w którym zwyciężył 24 letni wówczas Jerzy Chromik. Pokonał on wtedy plejadę lekkoatletycznych znakomitości: rekordzistę świata na 1500 m, 3000 m i 2 mile – Iharosa, drugiego z Węgrów – czołowego długodystansowca Kovatsa, a przede wszystkim “czeską lokomotywę” Zatopka i znakomitego kolegę z reprezentacji – Zdzisława Krzyszkowiaka. Tych ważnych biegów w karierze Jerzego Chromika było jeszcze wiele. Był on pierwszym polskim lekkoatletą, który ustanowił rekord świata na dystansie 3000 metrów z przeszkodami (uczynił to zresztą na tym dystansietrzykrotnie – aż do 8 min. 32,0 sek. w 1958 r.) i pierwszym, który przebiegł dystans 5 000 m w czasie poniżej 14 minut. Biegacz zabrzańskiego Górnika ustanowił również rekord Europy na 2 mile, a na3 000 m z przeszkodami, 5 000 m, 10 000 m oraz w przełajach w latach 1952 – 1962 jedenaście razy sięgał po mistrzostwo Polski ! W sumie 23 razy poprawiał rekordy Polski na różnych dystansach ! Trzykrotnie reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Europy: w 1954, w 1958 i w 1962 r. Mistrzem Europy został w 1958 roku wywalczając złoty medal na swym koronnym dystansie, tj. 3000 m z przeszkodami (Reprezentanci Polski – słynny zespół Wunderteamu trenera Mulaka, zdobył wówczas w Sztokholmie łącznie 12 medali: 8 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Europy !). Chromik nie miał natomiast szczęścia do występów olimpijskich. Reprezentował w nich nasz kraj dwukrotnie: w roku 1956 w Melbourne oraz w roku 1960 w Rzymie. Nie mogę sobie wytłumaczyć dlaczego podczas igrzysk olimpijskich spisywałem się tak słabo. Czy było to obciążenie psychiczne ? Po prostu nie wiem – mówił po latach.

Po zakończeniu sportowej kariery Uniwersytet Jagieloński w Krakowie odznaczył J. Chromika za wybitne osiągnięcia sportowe i wyjątkową postawę medalem KALLOS KAGATHALLOS, a on sam, jako absolwent Politechniki Śląskiej, inżynier – rozpoczął pracę w kopalni “Wujek”. Człowiek, który za życia stał się lekkoatletyczną legendą prawie 30 lat był sztygarem w dziale maszynowym. Półtora miesiąca temu – w ostatni dzień sierpnia, minęło dokładnie 59 lat od ustanowienia przez J. Chromika jego pierwszego rekordu świata w biegu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami. Było to w Pradze, 31.08.1955 r., podczas meczu lekkoatletycznego Czechosłowacja – Polska, a rekordowy wynik ustanowiony przez Jerzego Chromika wynosił wówczas 8 min. 41,3 sek. Z m a r ł 27 lat temu - 22 października 1987 r.

 

 

Wiesław Ziarko