bip

Gimnazjalna siatkówka - złote medale dla siatkarek z Bończyka i siatkarzy z Brzęczkowic.16 marca (dziewczęta) i 22 marca (chłopcy) w hali sportowej MOSiR w Janowie, odbyły się finałowe turnieje miejskie w piłce siatkowej gimnazjów, przeprowadzone w ramach współzawodnictwa sportowego naszych miejskich placówek w obecnym roku szkolnym 2016/2017. Wcześniej, bo na przełomie lutego i marca, trwały eliminacyjne rozgrywki w grupach kwalifikacyjnych. We wrześniu ubiegłego roku, dokonano rozstawienia i losowania zgłoszonych szkół (do jednej z dwóch grup), a z każdej występ w finałach zapewniały sobie dwie najlepsze drużyny.

 

W rozgrywkach dziewcząt - z dziewięciu walczących placówek, cel ten osiągnęły - czyli awans do finałów wywalczyły, siatkarki: z grupy A - Gimnazjum nr 1 z Bończyka i Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi ZSO (z Mickiewicza) oraz - z grupy B: Gimnazjum Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi (dawne G nr 3 w Brzęczkowicach) i Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 (dawne G nr 4 w Brzezince).

 

W decydującym turnieju odbyły się łącznie cztery spotkania, w których obrończynie tytułu najlepszego zespołu z roku ubiegłego – gimnazjalistki „jedynki”, wygrały obydwa swoje spotkania (choć w samym finale ambitne i grające bez kompleksów, ale i bardzo rozważnie, reprezentantki Zespołu Szkół nr 1 z Brzezinki, stawiły nie tylko zacięty opór, lecz nawet „urwały” faworytkom jednego seta). Także mecz, który decydował o miejscach 3 – 4, był bardzo wyrównany i emocjonujący. Ostatecznie siatkarki Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi z Brzęczkowic, po zaciętym boju pokonały rywalki Gimnazjum Dwujęzycznego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Mickiewicza. Komplet wyników finałowego turnieju gimnazjalistek wygląda następująco:

 

1 półfinał: Gim. nr 1 – Gim. Z.Sz. Integracyjnych - 2 : 0 (25 : 6 i 25 : 7)

2 półfinał: Gim. Z. Sz. nr 1– Gim. Dwujęz. ZSO - 2 : 0 (25 : 23 i 25 : 13)

3 mecz (o 3. miejsce): Gim. Z.Sz. Integr. – Gim. Dwujęzyczne ZSO - 2 : 0 (26 : 24 i 25 : 23)

4 mecz - o miejsca 1-2: Gim. nr 1 – Gim. Zespołu Szkół nr 1 - 2 : 1 (25 : 8; 23 : 25 i 15 : 5)

Puchar dla szkoły, złote medale wywalczyły i tytuł najlepszej siatkarskiej drużyny gimnazjalnej w Mysłowicach obroniły reprezentantki „jedynki” z Bończyka i jest to już dziesiąty tytuł z rzędu zdobyty przez siatkarki G 1 w siatkówce (a łącznie w osiemnastoletniej historii współzawodnictwa dziewcząt mysłowickich gimnazjów – już trzynasty !). Drugie miejsce i srebrne medale dopiero po raz trzeci (wcześniej prawie dziesięć lat temu – bo w latach szkolnych 2007/2008 i 2008/2009), wywalczyły oraz puchar za drugie miejsce w finale zdobyły siatkarki reprezentujące Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 z Brzezinki. Natomiast reprezentantki Gimnazjum Zespołu Szkół Integracyjnych, które po raz szesnasty w historii istnienia brzęczkowickiej placówki wywalczyły awans i wystąpiły w finałach, po raz trzeci zdobyły medale brązowe (wcześniej w roku szkolnym 2004/2005 oraz 2008/2009). Ponadto żeńskie drużyny z Brzęczkowic mogą pochwalić się czterokrotnie tytułami mistrzowskimi (zdobytymi już bardzo dawno – bo w pierwszych latach istnienia gimnazjów), a aż dziewięć razy wracały z finałów z medalami srebrnymi.

 

Statuetkę MVP dla najlepszej zawodniczki finałów otrzymała siatkarka „złotej” drużyny Natalia Tylkowska, za najlepszą zagrywającą uznana została reprezentantka srebrnej ekipy z Zespołu Szkół nr 1 – Joanna Rak, a najlepszą rozgrywającą reprezentantka najlepszego zespołu - Natalia Skulik. Natomiast trofea dla czołowych siatkarek poszczególnych drużyn grających w finałach, odebrały: Wiktoria Hasa (Gim. nr 1), Julia Jędrzejewska (Gim. Zespołu Szkół nr 1), Karolina Siegmund (Gim. Zespołu Szkół z Oddz. Integracyjnymi) i Wiktoria Figiel (Gim. Dwujęzyczne ZSO).

 

Do eliminacji chłopców w siatkówce, przystąpiły drużyny sześciu naszych placówek. Awans z grupy A zapewniły sobie – Gimnazjum Zespołu Szkół z Oddz. Integracyjnymi (1. miejsce) i Gimnazjum nr 1 (2. miejsce), a z grupy B: Gimnazjum nr 2 (1. miejsce) i Gimnazjum z Oddz. Dwujęzycznymi ZSO (2. miejsce). Tak jak w wypadku finałów dziewcząt, także i gimnazjaliści każdy mecz rozgrywali do dwóch wygranych setów. Oto rezultaty czterech rozegranych spotkań:

 

1 półfinał: Gim. Z.Sz. Integr. – Gim. nr 2 - 2 : 0 (27 : 25; 25 : 12)

2 półfinał: Gim. nr 1 – Gim. Dwujęzyczne ZSO - 2 : 0 (25 : 10; 25 : 16)

3 mecz (o miejsce 3): Gim. nr 2 – Gim. Dwuj. - 0 : 2 (18 : 25; 21 : 25)

4 mecz - o miejsca 1- 2: Gim. nr 1 – Gim. Z. Sz. z Oddz. Integracyjnymi - 0 : 2 ( 8 : 25; 21 : 25)

 

Reprezentanci brzęczkowickiego Gimnazjum Zespołu Szkół z Oddz. Integracyjnymi, w tym roku szkolnym przerwali hegemonię jedenastu kolejnych zwycięstw siatkarskich drużyn z „jedynki” z Bończyka i po raz trzeci w historii istnienia gimnazjów zdobyli puchar dla swojej szkoły i złote medale (wcześniej reprezentacje brzęczkowickiego gimnazjum uczyniły to w roku szkolnym 1999/2000 oraz 2003/2004). Ponadto dawne G nr 3 ma w dorobku także osiem drugich miejsc w siatkówce chłopców, a dwukrotnie wracali z finałów z medalami brązowymi. Z kolei chłopięce reprezentacje „jedynki” od roku szkolnego 1999/2000 pierwsze miejsca zajmowali łącznie aż czternastokrotnie, natomiast tegoroczne medale srebrne są pierwszymi tego koloru dla szkoły z Bończyka. Także Gimnazjum z Oddz. Dwujęzycznymi ZSO, w krótkiej historii istnienia tej placówki, zajmując obecnie 3. miejsce, zanotowało pierwszy medal w siatkówce drużyny chłopięcej dla swojej szkoły.

 

MVP, czyli najlepszym zawodnikiem finałowych zawodów, został uznany BartłomiejKulczyński, najlepszym zagrywającym – Bruno Masłoń (obaj ze złotej drużyny Gim. Zespołu Szkół z Oddz. Integracyjnymi). Ta dwójka została nagrodzona okolicznościowymi pucharami i dyplomami. Natomiast puchar dla najlepszego rozgrywającego odebrał Patryk Rossa (Gim. nr 1). Pozostałe trofea przygotowane dla wyróżniających się siatkarzy w reprezentacyjnych drużynach szkolnych odebrali: Dawid Morkisz i Michał Bobek (obaj Gim. Z. Sz. z Odz. Integracyjnymi), Jakub Ignaszak (Gim. nr 1)i Piotr Lisowski (Gim. Dwujęzyczne ZSO).

 

Czwartą – i ostatnią grą zespołową dla gimnazjalistów, będzie piłka nożna chłopców. Kwalifikacje w grupach zakończą się do końca marca, natomiast finały – także z udziałem czterech najlepszych piłkarskich drużyn – planowane są w pierwszej dekadzie kwietnia.

 

Składy osobowe siatkarskich reprezentacji mysłowickich szkół gimnazjalnych, które w roku szkolnym 2016-2017 wywalczyły medale w finałach miejskich:

  

1 miejscei medale złote wywalczyły reprezentacje:

  • dziewczęta Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego: Kozłowska Paulina – kapitan drużyny, Bukowska Julia i Wołowiec Natalia (obie libero), Adamaszek Marta, Chyc Martyna, Hasa Wiktoria, Kotowicz Katarzyna, Leszczyńska Julia, Nowak Sylwia, Skulik Natalia, Tylkowska Natalia i Urbańczyk Martyna. Opiekunowi i trenerzy drużyny – mgr Żaneta Michalak i mgr Rafał Kalinowski.
  • chłopcy – Gimnazjum Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi: Masłoń Bruno – kapitan, Bobek Michał, Hrabia Mateusz, Krzystek Artur, Kulczyński Bartłomiej, Morkisz Dawid, Palka Karol, Papaj Dominik, Richter Natan, Szeja Marcin i Wielgosz Patryk. Opiekunowie – mgr Miłosz Kulczyński i mgr Sławomir Zawartka.

 

2 miejscai medale srebrne zdobyły reprezentacje:

  • dziewczęta Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1: Rak Joanna – kapitan, Chmielińska Aleksandra, Cieplok Natalia, Grabowska Emilia, Grabowska Paulina, Jędrzejewska Julia, Łucka Sandra i Nosal Kamila. Opiekun zespołu - mgr Łukasz Helwing.
  • chłopcy – Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego: Rossa Patryk – kapitan, Banaś Łukasz, Demitraszek Michał, Golak Patryk, Grasela Paweł, Hein Kamil, Ignaszak Jakub, Jarosz Patryk, Kupich Michał, Wielkopolan Jakub i Witański Grzegorz. Opiekunowie zespołu – mgr Kinga Mikos i mgr Maciej Grasela.

 

3 miejsca i medale brązowe zajęły drużyny gimnazjów:

  • dziewczęta – Gimnazjum Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi: Siegmund Karolina – kapitan, Harmansa Aleksandra, Kuczyńska Martyna, Mazur Monika, Mazur Paulina, Odrowąż Anita, Pypłacz Adrianna, Siejok Aleksandra, Stachurska Alicja, Worowska Wiktoria i Zątek Sandra. Opiekunowie drużyny – mgr Miłosz Kulczyński i mgr Sławomir Zawartka
  • chłopcy Gimnazjum z Oddz. Dwujęzycznymi Zespołu Szkół Ogólnokształ.: Roik Filip – kapitan drużyny, Ćmielewski Wiktor, Kotula Piotr, Lisowski Piotr, Ryś Krystian, Skrzeczyna Jakub, Witkowicz Radosław, Wójcik Maciej i Zając Grzegorz. Opiekunowie: mgr Anna Kaczmarzyk i mgr Piotr Niżnik.